آذر ماه جبهه ها

دهه دوم ماه

مروری بر آنچه که در ماه آذر در دوران هشت سال دفاع مقدس در جبهه های حق علیه باطل اتفاق افتاد

 جبهه ها

12آذر

اعزام سپاه یكصدهزارنفری محمدرسول‌الله به جبهه‌های جنگ حق علیه باطل ،سال 1365

در این روز، در حالی كه بیش از شش سال از آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران می‌گذشت، ده‌ها هزار بسیجی داوطلب از سراسر كشور در قالب بیش از دویست گردان با نام سپاه یكصدهزارنفری محمد(ص) عازم جبهه‌های نور علیه ظلمت شدند. حضور این خیل عظیم مشتاقان جهاد و شهادت در صحنـه‌های نبـرد، بار دیگـر قدرت الهی ملت ایران را به نمایش گذاشت و این حركت حماسی بی‌سابقه، وحشتی متزلزل كننده در دل دشمنان اسلام انداخت. با اعزام بزرگ یكصدهزارنفری سپاه حضرت محمد(ص)، و نیز گروه كثیری از نیروهای آموزش دیده و اعزام مجدد در گردان‌های منظم، جهت حضور در جبهه‌ها، شور و شوقی مقدس ایران اسلامی را فرا گرفت.

***********************************

15آذر

شهادت سرتیپ خلبان «احمد كشوری»، سال 1359

شهید احمد كشوری در تیرماه 1332ش در شمال به دنیا آمد. وی در سال1351 وارد هوانیروز شد و دوره‌های آموزش خلبانی با هلی‌كوپتر را با موفقیت به پایان رساند. او از سال‌های قبل از انقلاب فعالیت‌های ضدرژیم خود را آغاز كرده بود و در دوران نخست‌وزیری بختیار با همراهی دوستان خود، قصد انجام كودتا و ساقط كردن حكومت پهلوی را داشت كه با پیروزی انقلاب فعالیت‌های مختلفی در پاكسازی كردستان از لوث عناثر ضدانقلاب انجام داد. وی پس از آغاز جنگ، فرماندهی هوانیروز منطقه ایلام را به عهده گرفت و با دل و جان به انجام وظیفه پرداخت. این شهید بزرگوار سرانجام در15 آذر سال1359 در حالی كه از یك مأموریت بسیار مشكل، اما پیروز باز می‌گشت، در منطقه میمك در ایلام، مورد حمله مزدوران بعثی قرار گرفت. در این میان، در حالی كه هلی‌كوپترش در اثر اصابت راكت هواپیما، به شدت می‌سوخت، آن را تا موضع خودی هدایت كرد و آنگاه در خاك وطن سقوط كرد و به آرزوی دیرینه‌اش  دست یافت و شربت شهادترا مردانه سركشید. پیكر پاك او را به تهران انتقال داده و در بهشت زهرا به خاك سپردند.

شهید احمد كشوری در تیرماه 1332ش در شمال به دنیا آمد. وی در سال1351 وارد هوانیروز شد و دوره‌های آموزش خلبانی با هلی‌كوپتر را با موفقیت به پایان رساند. او از سال‌های قبل از انقلاب فعالیت‌های ضدرژیم خود را آغاز كرده بود و در دوران نخست‌وزیری بختیار با همراهی دوستان خود، قصد انجام كودتا و ساقط كردن حكومت پهلوی را داشت كه با پیروزی انقلاب فعالیت‌های مختلفی در پاكسازی كردستان از لوث عناثر ضدانقلاب انجام داد. وی پس از آغاز جنگ، فرماندهی هوانیروز منطقه ایلام را به عهده گرفت و با دل و جان
به انجام وظیفه پرداخت.

***********************************

17آذر

اعتراف عراق به استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جنگ علیه ایران  سال1381

پس از آن كه سال‌ها از پایان هشت سال دفاع مقدس گذشته و سازمان ملل، عراق را به عنوان آغازگر جنگ معرفی كرده بود، مقامات بلند پایه عراقی با اعتراف به استفاده بغداد از سلاح‌های شیمیایی در جریان جنگ هشت ساله با ایران ادعا كردند كه عراق مجبور به استفاده و به كارگیری این نوع تسلیحات شده است. این در حالی است كه ایران در طی جنگ بارها از حمـلات شیمیایی عراق به مردم ایران و رزمندگان اسلام خبر داده و خواستار رسیدگی به آن بود ولی با سكوت مجامع بین‌المللی مواجه می‌گردید. رژیم بعث عراق در حالی دست به بمباران‌های شیمیایی وسیع در جنگ می‌زد كه مجامع جهانی و معاهدات ژنو، استفاده از تسلیحات كشتار جمعی از جمله شیمیایی در جریان جنگ‌ها را منع كرده‌اند.