دی ماه جبهه ها

تقویم دفاع مقدس و مروری بر آنچه که در ماه دی در دوران هشت سال دفاع مقدس در
جبهه های حق علیه باطل اتفاق افتاد .

 جبهه ها

1دی

عملیات قوچ سلطان در مریوان، به طور مشترك(1359ش)

با آغاز جنگ تحمیلی، بسیاری از مناطق مرزی جمهوری اسلامی ایران اشغال شد و یا در تیررس مستقیم آتش دشمن بعثی قرار گرفت. در این میان، شهر مقاوم آبادان كه از همان اوایل جنگ از سه طرف محاصره شده بود، همچنان به صورت پراكنده مقاومت می‌نمود. در این شرایط، هواپیماهای عراقی، به طور مرتب این شهر و سایر شهـرهای مرزی را بمباران می‌كردند. در اولین روز زمستان1359، سه فروند هواپیمای توپولوف و میگ عراقی به آسمان آبادان تجاوز كرده و مناطق مسكونی این شهر را هدف قرار دادند. خانه‌های مسكونی بسیاری ویران شد و گروهی از مردم بی‌گناه به شهادت رسیده و یا مجروح شدند. با این حال دو فروند از هواپیماهای عراقی، در بازگشت توسط جنگنده‌های ایرانی مورد هدف قرار گرفته و متلاشی شدند.

بمباران شدید آبادان توسط ارتش بعث عراق(1359ش)

*****************************************

3دی

آغاز عملیات بزرگ كربلای4 (1365 ش)

عملیات بزرگ كربلای4 با رمز محمدرسول‌الله(ص) از سوم دی ماه سال65 در جبهه جنوب خرمشهر در وسعت تقریبی 120 كیلومتر مربع آغاز شد و تا5 دی ماه به طول انجامید.

این عملیات در حالی صورت گرفت كه دشمن بعثی، مناطق مسكونی و صنعتی، كارگری كشور را مورد تهاجم قرار داده بود. در این عملیات رزمندگان اسلام، پس از دو روز نبرد سخت و وارد كردن ضربه به6 تیپ عراق، انهدام مقدار قابل توجهی ادوات زرهی و خودرو و نیز به اسارت درآوردن تعدادی از نیروهای دشمن، طی دستوری به مواضع اولیه خود بازگشتند.

نتایج عملیات كربلای4: تلفات نیروی انسانی دشمن:7000 نفر كشته و زخمی.

سایر نتایج: عدم تثبیت مواضع جدید و بازگشت به مواضع قبلی. تجهیزات و امكانات: تانك و نفربر: دهها دستگاه انهدامی، هواپیما:3 فروند انهدامی، خودرو سبك و سنگین : 100 دستگاه انهدامی. رژیم عراق در پایان نبرد كربلای4 در یك نمایش تبلیغاتی مدعی شد كه این حمله بسیار گسترده بوده و از فاو تا بصره امتداد داشته است لذا ایران با شكست مواجه شده و به اهداف خود دست نیافته است.

این رژیم تلاش كرد با ارائه آمارهای نجومی، بر ادعاهای خود صحه بگذارد و برای تزریق روحیه به نیروهای خود، آمار تلفات ایران را تا نود هزار نفر عنوان نمود در حالی كه كل نیروهای عمل كنندة ایران در این حمله، از شش هزار نفر تجاوز نمی‌كرد.

 عبور رزمندگان اسلام از موانع و دیوارهای دفاعی مستحكم دشمن در اطراف جزیزة ام‌الرصاص و عبور آن‌ها از اروند رود، از نظر نظامی بك عملیات تحسین برانگیز بود زیرا دشمن هرگز تصور نمی‌كرد كه رزمندگان اسلام با این سرعت و قدرت بتوانند خطوط آن‌ها را در این منطقه بشكنند و به مواضع آن‌ها نفوذ كنند.

عملیات متوسط محمدرسول‌الله(ص) در تاریخ دوازدهم دی ماه1360 با رمز مقدس «لااله‌الاالله، محمدرسول‌الله(ص)» با هدف انهدام نیروهای دشمن و نشان دادن قدرت نفوذی و تهاجمی ایران در منطقه غرب نوسود در كردستان صورت گرفت و تا سیزدهم دی ماه به طول انجامید. در این عملیات، نیروهای سپاه، ضمن عبور از مناطق كوهستانی و تله‌های انفجاری، به مصاف دشمن بعث رفتند.

*****************************************

12دی

آغاز عملیات متوسط محمدرسول‌الله (1360ش)

عملیات متوسط محمدرسول‌الله(ص) در تاریخ دوازدهم دی ماه1360 با رمز مقدس «لااله‌الاالله، محمدرسول‌الله(ص)» با هدف انهدام نیروهای دشمن و نشان دادن قدرت نفوذی و تهاجمی ایران در منطقه غرب نوسود در كردستان صورت گرفت و تا سیزدهم دی ماه به طول انجامید.

در این عملیات، نیروهای سپاه، ضمن عبور از مناطق كوهستانی و تله‌های انفجاری، به مصاف دشمن بعث رفتند. با عبور شجاعانه رزمندگان از مرزهای بین‌المللی، پایگاه‌های بعثیان و ضد انقلاب در این منطقه در هم كوبیده شده و مقر فرماندهی یكی از تیپ‌های دشمن منهدم گردید.

رزمندگان اسلام، پس از پیشـروی به داخـل شهـرهـای عــراق، ضربات سختی به پایگاه‌های دشمن وارد آوردند. در نهایت از آن جا كه این عملیات به صورت انهدامی، پیش‌بینی شده بود، تثبیت موضع صورت نگرفت و رزمندگان پس از پایان مأموریت، پیروزمندانه به پایگاه‌های خود در داخل خاك وطن بازگشتند.

نتایج این عملیات: تلفات نیروی انسانی دشمن:100نفر اسیر،700 نفر كشته و زخمی.

تجهیزات و امكانات: تانك:4 دستگاه انهدامی، هلیكوپتر: 2 فروند انهدامی، هواپیمای میگ:1 فروند انهدامی. این عملیات، آرامش دشمن را در غرب كشور بر هم زد و به رژیم بعث نشان داد كه از این پس، نیروهای متجاوز عراق در هیچ منطقه از خاك ایران، از حملات نیروهای جمهوری اسلامی ایران، مصن نیستند.
برچسب ها :
کربلای 4 ,  شلمچه ,  عملیات محمد رسول الله ,  روز شمار جنگ ,  روداد های ماه های جنگ ,